Tipy na výlety

Celá oblast Orlických hor je protkána sítí značených turistických a cyklistických stezek, vedoucích po místních komunikacích, lesních a polních cestách i pěšinách. Na několika místech byly zřízeny naučné stezky. Nejdelší značnou cestou je Jiráskova turistická stezka (97 km), vedoucí z Nového Města nad Metují po celém horském hřebenu Orlických hor do Jabloného nad Orlici a končící v Litomyšli. Nejznámější turistické cíle v okolí Říček v Orlických horách na Jiráskově turistické stezce jsou Kunštátská kaple, Komáří vrch, Anenský vrch, Zemská brána a dělostřelecká tvrz Hanička, která je součástí pohraničního vojenského opevnění z roku 1938, lemujícího celou délku hřbetu Orlických hor. V blízkém okolí je možno překročit státní hranici s Polskou republikou na silničním přechodu Orlické Záhoří – Mostowice a přechodu na turistické stezce Bartošovice v Orlických horách – Niemojów. Další turistické cíle v širším okolí: zámky v Opočně, Rychnově nad Kněžnou, Častolovicích a Doudlebách, hrady a zříceniny Potštejn, Lanšperk, Žampach, kostely v Liberku, Neratově, Slavoňově, Kunštátu, muzea v Doudlebách nad Orlicí, Jablonném nad Orlicí, Dobrušce, Letohradu, Vamberku a Žamberku, vojenské opevnění Bouda.

Ski centrum Říčky (www.skiricky.cz)

Areál se nachází na jihovýchodní straně vrchu Zakletý v nadmořské výšce 740 - 992metrů nad mořem. Díky své nadmořské výšce, moderní čtyřsedačkové lanovce, výhodné orientaci sjezdových tratí, jejich délce a rozmanitosti a modernímu systému výroby technického sněhu se jedná o jedno z nejlepších středisek sjezdového lyžování v Orlických horách a zároveň jedno z předních středisek v České republice. Vrch Zakletý, respektive křížení turistických cest Pěticestí, které je opodál, je zároveň ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor. V blízkosti střediska (cca 150 m) lze zdarma zaparkovat na parkovišti, které má kapacitu 350 osobních automobilů. Provozní doba je každoročně zpravidla od 1.12. do Velikonoc, a to od 8:00 hodin do 16:00 hodin. Večerní lyžování na vleku Můstek je v provozu v Pá a So od 17:00 do 20:00 hod. Celý areál je monitorován kamerovým systémem bez záznamového zařízení.

Typy tratí:

  • Slalomka – délka cca 1 000 m, umělé zasněžování
  • Sjezdovka – délka cca 1 200 m, umělé zasněžování
  • Loučky – délka cca 1 500 m, pro začátečníky a rodiče s dětmi
  • Můstek - délka cca 350 m, umělé zasněžovaní, večerní lyžování, snowpark.

Typy lanovek:

  • Lanovka „1. Orlická dráha“ – Poma Unifix – čtyřsedačková lanovka s rozběhovým pásem, délka 1200 m, max. kapacita 2400 osob/hod., rychlost 2,6 m/s, délka jízdy 7min 43 s.
  • Vlek Tatrapoma H 210 – délka 1000 m, kapacita 850 osob/hod., rychlost 3,4 m/s.
  • Vlek „Můstek“ – Tatrapoma PFP, délka 200 m, kapacita 600 osob/hod., rychlost až 2,3 m/s.
  • Vlek LŠ – LPVE4-200 - délka 50 m, kapacita 600 osob/hod, rychlost 1,6 m/s. Vlek slouží k výuce v lyžařské škole

Ve středisku se nachází ski servis, půjčovna lyžařského vybavení, úschovna a lyžařská škola.

Možnost občerstvení zajišťuje restaurace Skirest se 150 místy k sezení přímo v restauraci a se 100 místy k sezení na přilehlé terase. Dále pak prosklený Ski bar, stan Iglů se 60 místy k sezení a další tři stánky.

V souladu s platnými změnami ÚPSÚ Říčky v Orlických horách (schváleny v roce 2006) vlastník a provozovatel ski areálu plánuje rozšíření stávajících sjezdových tratí a následně vybudování 4 nových, vybudování 3 nových vleků, modernizaci a rozšíření systému umělého zasněžování.

Nejznámější turistické cíle v okolí Říček v Orlických horách:

S dětmi můžete absolvovat Cestu Kačenčinou pohádkovou říší nebo navštívit lanový park.

V Rychnově nad Kněžnou najdete

Další turistické cíle v širším okolí

Zámky v Opočně, Častolovicích a Doudlebách.

Hrady a zříceniny Potštejn, Lanšperk, Žampach, Litice.

Kostely v Liberku, Neratově, Slavoňově, Kunštátu. Více zde.

Muzea v Jablonném nad Orlicí, Dobrušce vč. části o mládí Fr. Kupky, Letohradu – muzeum řemesel, Vamberku – muzeum krajky, Žamberku – rodný domek Prokopa Diviše, vojenské opevnění Bouda, archeologická vesnice Uhřínov, Třebechovicích – muzeum betlémů, pevnosti Josefově a První vojenskohistorické muzeum v Josefově

Více o běžeckých stopách zde a zde mapy jsou zde. O cyklostezkách v okolí se dočteme zde. Dalším unikátním lákadlem je síť cyklostezek, která vede nádherným údolím Tiché Orlice a Třebovky a nabízí kvalitní asfaltový povrch, minimální převýšení včetně pravidelné údržby. Desítky kilometrů stezek se rozbíhají z Ústí nad Orlicí na všechny strany. Jedna trasa vede přes Letohrad do Žamberka, druhá směřuje do České Třebové a třetí přes městečko Brandýs nad Orlicí, Choceň až do Vysokého Mýta.

Výlety do Polska

V blízkém okolí je možno překročit státní hranici s Polskou republikou na silničním přechodu Orlické Záhoří – Mostowice a přechodu na turistické stezce Bartošovice v Orlických horách – Niemojów. Více můžete najít zde a zde.

Další blízká lyžařská střediska